Saç Ekimi Forum'una Hoşgeldiniz.

Reklam
Giriş Yap Üye Ol

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Saçlar neden dökülür?
#1
Erkeklerde Saç Dökülmesi Nedenleri

Ergenlik dönemi sonrası başlayan saç dökülmesi aslında bazı insanlarda zamanı gelince başlayacak şekilde programlanmıştır. Genetik dökülme anne, babasında dökülme / kellik problemi insanları etkileyen bir durum olup, 1. derece aile bireylerinde dökülme yada kellik olması sizi o soruna yatkın hale getirir. Bu sorun annenizde olması halinde risk iki katına çıkmaktadır. Çünkü doğum esnasında kan ile geçiş yapmaktadır. Bazı durumlarda anne, babada herhangi bir sorun olmamasına karşın çocuklarda görülür. Bilim adamları bu durumu bir göbek aile şeklinde açıklamaktadır.
 
Erkeklerde Saç Dökülmesinin Nedeni %95 Ailesel (Genetik)
Evet arkadaşlar erkeklerde görülen dökülme klasik olarak tepeden yada şakaklarda başlar. Bazen her ikisinde aynı anda olabilir. Çünkü yan ve ense kılları genetik dökülmeye karşı dirençli olduğu için ömür boyu dökülmemesi gayet normaldir.
 
Sorunun Kaynağı Erkeklik Hormonu Testosteron
Erkeklerde görülen saç dökülmesinin temelinde erkeklik hormonu yatmaktadır. Tabii ki bu soruna tek başına neden olmayıp, testosteron ile 5 Alfa Reduktaz enzimi bir araya gelerek DHT dediğimiz Dihidrotestosteron haline gelmektedir. DHT’nin var oluş amacı saç köklerine zarar vermektir. Saç köklerine zarar verdiği için saçın yaşam kalitesini azaltır, yaşam ömrünü kısaltır ve nihayetinde son darbe olarak kıl üretimini tamamen durdurmaktadır. Kıl üretimi olmadığı için artık saç çıkmayacak ve kellik problemi ile karşı karşıya kalacaksınız.
 
 
Kadınlarda Saç Dökülmesi Neden Olur?
Bayanlarda görülen dökülme sorununun kaynağı birden fazla olup, ilk yapılması gereken dökülmenin tipini öğrenmektir. Aksi halde yapılacak hiç bir tedavi başarı sağlamaz. Alopecia tipinizi öğrenmek için aşağıda aktaracağım belirtilere dikkat edebilir, yada en güzeli size en yakın hastanenin Cildiye bölümüne giderek muayene olabilirsiniz. Bunlara ek olarak eczanelerde ücretsiz hizmet veren saç analizi uzmanlarından destek alabilirsiniz. Şimdi hazırsanız kadınlarda en sık görülen saç dökülmesi nedenlerine aktarmaya başlıyorum.
 
Erkek Tipi Saç Dökülmesi (Androgenetik)
Alopecia’nın toplumda en sık görülen hali olan Androgenetik yani ailesel yada erkeklerde sık görüldüğü için (Erkeklerde %95 Androgenetik) Erkek Tipi Saç Dökülmesi olarak tabir edilen sorun kadınların %35 ile %50 gibi bir oranda etkilemektedir. Tedavisi en kolay sorunlardan biri olup, sadece erken davranmak gerekir. Yani saç kökleri ölmeden harekete geçmek gerekir.
 
DHT (Dihidrotestosteron) Nedeniyle Ortaya Çıkar: Sorunun kaynağı erkeklik hormonu olarak bilinen Testosteron ile 5 Alfa Reduktaz enziminin bir araya gelerek DHT yani Dihidrotestosteron olması ile ortaya çıkmaktadır. DHT amacı saç yapıcı hücreye zarar vererek onu etkisiz hale getirmektedir. Bu işlemi kısa bir sürede yapamayarak bazen yıllarca sürmektedir. Yani görünen o ki önlem almak için hayli zamanımız bulunmaktadır.
 
Saçlarda Kalite Kaybı Ortaya Çıkar: Erkek tipi saç dökülmesinde dökülme ilerleyen süreçte görülmektedir. Onun öncesinde saçlarda kalite kaybı gibi gözle görülür belirtileri bulunmaktadır. Yani saçlarınız dökülmeye başlamadan önce cansızlaşır, matlaşır, zayıf bir hal alır ve uzama hızında da azalma görülür. Erkeklerden örnek vermek gerekirse 2 ayda bir kuaföre giden bir insan bu şekilde 3-4 ayda bir gitmektedir. Çünkü saçların uzama hızı düştüğü kuaföre gitme isteği daha geç süreçte oluşmaktadır.
 
Dökülme Alın ve Tepe Bölgesinde Başlar: Androgenetik Alopeciaya bağlı dökülmede sorun diğerlerinden daha kolay ayrılmaktadır. Kalite kaybı sonrası başlayan dökülme genelde tepe yada alın bölgesinde başlar. Yada her ikisinde aynı anda görülmektedir. Dikkat ederseniz  bazı erkeklerin tepe kısmında yuvarlak bir açıklık görülür. Yada alın bölgesi şakaklarda geriye doğru açılma anlaşılır. Çünkü DHT ense ve yanlardaki saçlara zarar verme imkanı yoktur. İnsan kel kalsa bile ense ve yanları mutlaka sağlıklı bir şekilde uzamaya devam etmektedir.
 
Çözümü DHT Baskılayıcı Tedavidir
Evet arkadaşlar Androgenetik dökülmenin nedenleri ve belirtisi aktarılmış olup, tedavisi konusunda ayrıca bir sayfa oluşturulmuştur. Bu sayfada sadece özel şekilde bilgiler verilmektedir. Erkek tipi saç dökülmesinde sorun DHT olması nedeniyle tedavinin amacı da onu baskılayacak, engelleyecek şekilde olmalıdır. Bunun için biz DHT baskılayıcı tedavi diyoruz. DHT baskılanması için geliştirilmiş 3 bilimsel madde bulunmaktadır. Bunlar Procapil, Minoxidil ve Finasterid bu belirttiklerim bir ürün yada marka değil, tedaviye yönelik geliştirilmiş ilaç içeriğidir. Yani bu tür bir sorunu önlemek için mutlaka bu 3 maddeden birini içeren sprey, tablet vs kullanmalısınız.
 
Kansızlık (Demir Eksikliğine Bağlı)
Orijinal hali anemi olup, halk arasında kansızlık olarak tabir edilmektedir. Tabii bu durumda bir çok insan kansızlığı çok yanlış anlamaktadır. İnsan vücudunda mevcut olan 5-6 Litre kanın azalması şeklinde algılamaktadır. Durum kısmen bu olsa da tam olarak bu değildir. Kan vücudun her yerini dolaşırken aynı zamanda dokulara oksijen, mineral, biotin, demir gibi gerekli enzimleri taşımaktadır. Fakat bu gerekli enzimlerden biri yetersiz olması halinde bu enzim ile beslenen dokular hasar görmektedir. Onlardan biride saçlar olup, yeterli miktarda biotin ve demir almaması halinde saçlarda dökülme görülür.
 
Kansızlık Kadınlarda Sık Görülen Bir Sorundur Anemi öncelikle kendi arasında birkaç gruba ayrılmaktadır. (Kırmızı hücre yetersizliği, demir eksikliği, folikasit yetersizliği) gibi farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bizi ilgilendiren kısmı demir eksikliği olup, özellikle hamile kadınlarda sık görülen bir durumdur.  Gebelik döneminde demir isteği iki katına çıkmaktadır. Fakat vücudumuzun ürettiği demir ise aynı seviyede kalması nedeniyle demir eksikliği oluşmaktadır.
 
Kan Yetersizliği Yine Saç Dökülmesi Yapar Aneminin bir diğer nedeni vücudun ihtiyacı olan kanın azalması şeklinde ortaya çıkan kadınlara özgü bir durum olan adet görme, hastalık, kaza ve yaralanma gibi durumlarda kan kaybı vücudumuzda bulunan 5-6 Litre değerindeki standart kan değerlerinin azalmasına neden olur. Özellikle saç tellerinin ihtiyaç duyduğu taze kan yeterli miktarda gelmeyeceği için saçlar kafanın her tarafında olacak şekilde ilk etapta kalite kaybı ile dökülemeye başlayacaktır.
 
Kansızlığa Bağlı Dökülmenin Tedavisi Nasıl Yapılır?
Bunun için ilk olarak mutlaka bir dermatoloğa yani Cildiye bölümüne giderek muayene olmanız gerekir.  Burada yapılan muayene sonrası doktorunuz sizi kan değerlerinin ölçülmesi için Hematoloji bölümüne gönderecektir. Hematoloji uzmanı kan değerlerinizde bir anormallik görmesi halinde en az 6 ay sürecek bir tedaviye başlamanız gerekir. Demir eksikliğine bağlı anemilerde genelde ağızdan alınan ilaçlar işe yaramaktadır.  Bayılma gibi ciddi seviyelere ulaşması halinde ise vücudunuza birkaç ünite kan enjekte edilmesi gerekecektir. Yani burada asıl sorun dökülen saçlar değil, vücudunuzun kan değerleri yada içerisinde yer alan demir, biotin, folikasit gibi değerlerin düşmesidir. Bu nedenle saçımızdan öte sağlığımızın derdine düşmeliyiz.
 
Arkadaş Önerilerine Kulak Tıkayın Milyonlarca kadında görülen bu sorun sürekli kendi aralarında tartışılır, ürün önerilerinde bulunulur. Genelde şampuan olan bu ürünler sizin kansızlık (Anemi) probleminize herhangi bir katkı sağlamaz. Mutlaka bir doktora giderek sizi yönlendirmesini sağlamalısınız.
 
Menopoz Döneminde Saç Dökülmesi
Kadınlara durumlardan biride doğurganlığın ve adet döneminin son buluşu olup, artık kadınlık hormonlarında (Östrojen) azalması meydana gelir. Bu hormonun her organda farklı işlemleri olup, saçlardaki önemli amaçlarından biri saç kalitesini artırması, saçlara parlaklık vermesidir. Aynı şekilde dökülmeyi önleyici etkisi bulunmaktadır. Milyonlarca kadın 40-45 yaşına kadar hiç bir saç problemi yaşamadan erişebilir. Fakat bu yaşlarda görülen menopoz dönemi ile iyice azalan Östrojen maalesef saçları koruyucu etkisi ortadan kalmaktadır. İlk etapta kalite kaybı ile başlayan sorun yerini dökülmeye bırakacaktır.
 
Guatr Hastalığı Olan Kadınlar
Her iki cinste de olmasına karşın kadınlarda görülme oranı biraz daha fazla bir hastalıktır. İki gruba ayrılan bu hastalık genelde boyunda şişlik şeklinde ortaya çıkmaktadır. Sorunun kaynağı Tiroid hormonlarının olması gerekenden az olması yada tam tersiz fazla olması ile görülür. Az olması halinde Hipotiroidi çok olması halinde ise Hiper Tiroidi yani zehirli Guatr olarak bilinir. Her iki durumda da saç dökülmesi görülen bir durum olup, fakat Hipotiroidi kökten dökülmeye neden olurken Hiper Tiroidi ise daha çok kırılarak dökülmeye neden olmaktadır. Burada yapılması gereken öncelikle Guatr tedavisi yada ilaçlarla kontrol altında tutulması gerekmektedir. Böylece saç problemi kendi kendine düzeldiğini göreceksiniz.
 
Sivilce İlaçları Saç Dökülmesi Yapar mı?
Evet değerli arkadaşlar kullandığınız ilacı dikkat etmezseniz maalesef dökülmeye neden olmaktadır. Özellikle bazı gençlerde herhangi bir sorun olmasa da dökülme görülebilir. Bunun nedeni aslında hiç aklınıza bile gelmeyecek bir durum sivilce ilaçları ile alakalı olmaktadır. Gençlerde sık görülen sivilce probleminin tedavisine yönelik geliştirilen isotretinoin isimli maddenin saç dökülmesine neden olduğu yapılan bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır.
 
Isotretinoin Biotin Azalmasına Neden Olur!
Aknetrennd ve Roaccutane isimli ilaçları kullanıyorsanız mutllaka dikkatli olmalısınız. Bu sivilce ilaçları içerisinde Isotretinoin olup, saçın ihtiyacı olan Biotin enzimi (H ve B7 vitaminini) azaltmaktadır. Biotin azalması nedeniyle saçlarda ilk etapta kalite kaybı görülmektedir. Cansız, donuk ve incelme belirtisi yerini kısa süre sonra dökülmeye bırakacaktır. Isotretinoin maddesi içeren sivilce ilacı kullanıyorsanız mutlaka yanında günlük 10mg biotin kullanmalısınız. Bu durum sivilce tedavisinin bitmesine müteakip 1-2 ay devam etmelidir. Aksi halde vücudun bioditinaz eksikliği nedeniyle kısa sürede saçlarınızı kaybedersiniz.
 
Saçkıran Nedenleri
 
Özellikle çocuklar ve genç erkeklerde görülen bir diğer dökülme ise çok dikkat çekici bir yapısı olan Alopecia Areata yada halk arasındaki tabiri ile Saçkıran problemidir. Ne olduğunu bile anlamadan madeni para şeklinde dökülen bi yada birden fazla açıklığa neden olmaktadır. Dökülen alanda cilt parlak bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Nedenlerine baktığınızda stres, üzüntü, kafaya takma, korku, moral bozukluğu ilk sırada yer almaktadır. Bu sorunları haddinden fazla yaşayan insanların bağışıklık sistemi çökmeye maruz kalabilir. Bu durumda vücudumuz kılları yabancı madde şeklinde görmeye başlamaktadır.
 
Saçkıran Vücudun Her Yerinde Görülür
İnsanlar saç kısmında görülene saçkıran, sakal kısmında görülene sakal kıran, kaşlarda görülmesi halinde ise kaşkıran şeklinde isimler takmaktadır. Fakat bu sadece bize özgü bir durum olup, normalde tek ismi var oda Alopecia Areata yani demek istediğim sorun tek, fakat vücudun her yerinde görülmektedir. Tabii ki saç ve yüz bölgesinde daha dikkat çektiği için el, ayak bölgesinde görülen çok dikkat çekici olamayacaktır.
 
Saçkıran Nasıl Geçer?
Diğer dökülmelere göre tedavisi daha kolay olup, öncelikle tedavisi mümkün bir hastalık olduğunu bilmeli ve sorunun kalıcı kelliğe neden olmayacağını kendinizi ikna etmelisiniz. Zaten sıkıntılı olan hayatınıza birde dökülen saçlarınızda ekstra bir sıkıntı katmamak gerekir. Yoksa hangi tedaviyi uygularsanız uygulayın her hangi bir sonuç alamazsınız. saçkıran tedavisi için Sarımsak, Kortizon, SADBE, DPCP gibi tedavi yöntemleri bulunmaktadır. 
Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir
 
Evet arkadaşlar sorunu ve nedenlerini aktarmaya çalıştım. Dikkat etmeniz gereken öncelikle sorunun neden kaynaklandığını tespit etmektir. Saçkıran dışındaki dökülmelerde bu çok mümkün olmayabilir. Mutlaka bir uzmanın / doktorun görerek, test yaparak teşhis koyması gerekir. Bunun için size en yakın hastanenin varsa Cildiye bölümüne randevu alarak gidebilirsiniz. Burada dermatolog arkadaşlar inceleme yaparak gerek görmesi halinde Hematoloji (Kan Hastalıkları) yada Dahiliye (İç Hastalıkları) bölümüne yönlendirecektir.
 
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi