Saç Ekimi Forum'una Hoşgeldiniz.

Reklam
Giriş Yap Üye Ol

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fut Tekniği
#1
Fut Tekniği

Fut Tekniği nedir?

Saç ekimi son zamanlarda birçok kişinin başvurduğu bir yöntemdir. Saçları kişilerin görselliklerini tamamlayan en önemli faktör olduğundan dolayı saçları dökülen kişiler psikolojik olarak sorun yaşamakta ve kendilerini kötü hissetmektedir. Özellikle 30-40 yaş dönemlerinde olan erkeklerin en çok başvurduğu yöntem saç ekimi yöntemidir. Saçları dökülen kişilere farklı saç ekimi teknikleri ile saç ekilmektedir.  Bu tekniklerden bir tanesi de fut tekniği ( follicular unit transfer) olmaktadır. Bu teknik ile en kısa sürede saç ekimini gerçekleştirebilmek mümkün olur. Bu uygulama adına saç ekimi gerçekleştirilirken güçlü saç köklerine sahip olan ve ense bölümünde yer alan saçlar kullanılır. Ense bölümünde yer alan saçlar bir şerit halinde çıkarılır. Çıkarılar saçlı deri farklı sayıda saç folikülü içerecek şekilde parçalara bölünür. Bölünen saçlı deriler, saçsız olan alanlara özel teknikler ile yerleştirilir. Nakil işleminden önce mutlaka saçların çıkış yönü ve saç çizgisi dikkate alınmalıdır. Saçların alındığı ense bölümüne mikrop kapmaması ve herhangi bir enfeksiyon oluşmaması adına dikiş atılmalıdır.  Operasyon sırasında kişilerin acı çekmemesi için lokal anestezi yapılması yeterli olur. Fut tekniği ( follicular unit transfer), saçını çok kısa kestirmeyen ve kısa zaman içerisinde saç ekimi işleminin gerçekleşmesini isteyen kişiler için uygun bir tekniktir.

Fut Tekniğinin Avantajları

Diğer tekniklere göre oldukça kısa sürede çok sayıda saç kökü nakli gerçekleştirilir.

Aynı gün içerisinde fut tekniği ( follicular unit transfer) ile beraber farklı teknikler de kullanılarak daha fazla saç kökü nakli yapılabilir.

Bu teknik sırasında diğer saç kökleri zarar görmez ve yeni saçlar sağlıklı bir şekilde çıkar.

Teknik uygulanarak yeni saçların alındığı alandaki kanallar küçük olduğundan dolayı, saçların ekildiği bölüm de kan akışı sağlıklı bir şekilde devam eder ve saçlarda hızlı bir şekilde büyüme sağlanır.

Saç ekimi adına hazırlanan greftler saçın doğal yapısına uygun olmaktadır.

Saç ekimi yaptıran kişiler doğal saç görüntüsüne kısa sürede kavuşmaktadır.

Fut Tekniğinin Dezavantajları

Operasyon cerrahi bir işleme tabi tutulduğundan dolayı mutlaka dikiş atılması gerekir.

Saçların kısa kesilmesi durumundan ense bölümünde operasyon izleri belli olabilir.

Operasyon ağrısız ve acısız olmaktadır, ancak ense bölümüne kesik açıldığından dolayı dikiş atılmaması durumunda enfeksiyon kapma olasılığı yüksek olabilir.

Fut Tekniğinin Özellikleri

Bu teknik ile tek seansta ortalama 3000 ile 8000 arasında saç teli ekilmesi mümkün olur. Saç olmayan alanlarda açıklık çok fazla olsa dahi bu yöntem ile tek seferde kapatılabilmektedir. Operasyon süresi 3 saate kadar sürmektedir. Tek seansta çok fazla saç ekimi yapılabilmesinden dolayı operasyon en fazla 2-3 seansta gerçekleşir. Seansın tekrarlanması için 6 ay sürecin geçmesi gerekir. Bu teknik ilk olarak 1995 yılında Dr. Bernstein tarafından duyurulmuştur. Bu tekniğin gerçekleştirilebilmesi için öncelikle saçlar tıraşlanır ve ense kısmında yer alan saçlardan ince bir kısım halinde saçlı deri kesilir. Operasyon sırasında birden fazla uzmanın eş zanlı çalışması gerekir. Ense bölümünden parça alındıktan sonra hemen bu parçaların ayrıştırılması gerekir. Diğer yandan da saç ekimi yapılacak olan bölgelerin lokal anestezi ile hazırlanması, delikler açılarak zaman kaybetmeden greftlerin yerleştirilmesi gerekir. İşlem sonrasın başın arka bölümünde ense kısmında ince bir iz kalabilir.

Fut Tekniği Operasyonu Öncesi Dikkat Edilecek Noktalar

Alkol kullanılıyorsa operasyondan en az 3 gün önce alkol tüketiminin bırakılması gerekir.

Aspirin gibi ilaçlar kanı sulandırdığından dolayı operasyondan bir hafta öncesine kadar alınmamalıdır.

Fut tekniği ( follicular unit transfer) operasyonuna girmeden önce operasyonu etkileyecek yapıda olan losyon ve saç kremi gibi ürünlerin kullanılmaması gerekir.

Operasyona girmeden önce kronik(tansiyon, şeker, kalp, mide vb…) olarak var olan hastalıklar için kullanılan ilaçların belirtilmesi gerekir.

Operasyon gününde banyo yapılarak ve saçlar yıkanarak sağlık merkezine gelinmesi gerekir.

Operasyon sırasında kıyafetler çıkarılacağından dolayı mutlaka gömlek gibi daha rahat giyilip, çıkarılabilme olanağına sahip olan kıyafetlerin tercih edilmesi gerekir.

Eğer sigara kullanılıyorsa operasyonu olumsuz yönde etkileyebileceğinden dolayı 1 gün öncesinden sigara bırakılmalıdır.

Kafein içeren içeceklerin 1 gün önceden içilmemesi gerekir.

Operasyona gelmeden önce kahvaltı yapılması önerilir. Eğer saç ekimi öğleden sonra yapılacak ise öğle yemeği de yenilebilir.

Fut Tekniği Operasyonu Sonrası Dikkat Edilecek Noktalar

Fut tekniği ( follicular unit transfer ) operasyonu sonrası saçlar en az 3 gün sonra bazı noktalara dikkat edilerek yıkanabilir.

Yıkama esnasında doktorun verdiği özel losyonlar ve şampuanlar kullanılır.

Ekilen saçlar yıkanırken öncelikle losyon kullanılarak saç derisi yumuşatılır.

Losyon öncelikle ele dökülür ve ekilen saçların üzerine nazik el hareketleri ile asla sürtme ve tırnaklar ile kazıma yapmadan sürülür.

Losyon yaklaşık olarak 1 saat bekletildikten sonra, şampuanda aynı şekilde saç derisine uygulanır ve saçlar nazik bir şekilde yıkanır.

2 hafta boyunca saçlar bu yöntem ile günde 1 ya da 2 kez yıkanmalıdır.

2 haftanın sonunda saçlar rahat bir şekilde yıkanabilir.

Yaklaşık bir hafta sonra saç ekimi yapılan bölgelerde kabuklanma ve pullanma görülebilir.

Kabuklanmanın doktor tarafından verilen losyonlar ve yumuşak taraklar ile giderilmesi sağlanır.

Saçlar sağlıklı bir şekilde uzayana kadar güneşe maruz bırakılmamalı ve bir şapka ile korunmalıdır.

Operasyon yapıldıktan yaklaşık 30 gün sonra arzu edilirse havuza ve denize girilebilir.

3.haftada saç ekilen bölgelerde dökülme sorunu yaşanabilir. Ancak dökülme, işlemin başarılı olduğunun göstergesidir.

4. Ayın içerisinde dökülen saçlar yeniden çıkacak ve saçlar sağlıklı bir şekilde uzayacaktır.

Yaklaşık 1 ay boyunca baş bölümünü zorlayacak olan spor aktivitelerinden kaçınılması gerekir.

Fut Tekniği Uygulanan Kişilerin İyileşme Süreci

Uygulama içerisinde cerrahi operasyon bulunduğundan dolayı ense bölümünde yer alan yaranın iyileşme süreci farklı olabilir. Saç ekiminin yapıldığı gün saç ekimi yapılan bölümler kontrol edilir ve pansuman yapılır. Yaklaşık 2 hafta içerisinde yaranın iyileşmesi ve saç dokusunun normale dönmesi beklenir.  Saç ekimi operasyonu yaptıran kişiler hızlı bir şekilde yeni saç görüntüsüne kavuşmak isterler. Bundan dolayı operasyon sonrasında çok dikkat edilmeli ve iyileşme sürecinin arttırılması gerekir. Yaklaşık 6 ay sonunda doğal saç yapısına kavuşmak mümkün olur. Saçlar erkekler içinde, kadınlar içinde görselliklerini ifade eden en önemli faktörlerden biri olduğundan dolayı saç ekimi operasyonunun başarılı geçmesi önemlidir. Operasyonların başarılı sonuçlanmaması durumunda kişiler maddi ve manevi olarak zarara uğrayabilir. Zarara uğramamak adına mutlaka saç ekimi operasyonu yaptıracak olan kişiler güvenilir olan kliniklere başvurmalı ve alanında uzman olan kişilerden yardım almalıdır. Operasyonların fiyatları oldukça yüksek olduğundan dolayı kişiler oldukça yüksek meblağları bu operasyonlar adına harcamakta ve sonuçların başarılı olmasını istemektedir.

Fut Tekniği Fiyatları

Saç ekimi adına yapılan operasyonlarda kullanılan tekniklerin her birini fiyatın birbirinden farklı olmaktadır. Fut tekniği ( follicular unit transfer) fiyatları yapılan merkeze göre değişmektedir
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi