Saç Ekimi Forum'una Hoşgeldiniz.

Reklam
Giriş Yap Üye Ol

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fue Tekniği
#1
FUE Tekniğinden Daha İleri Bir Saç Ekim Tekniği Var mıdır?

Günümüzde estetik açıdan en büyük problemlerin başında saç dökülmesi gelmektedir. Genelde genetik olmasının yanı sıra, strese bağlı olarak da dökülebilen saçlar nedeniyle kişilerin psikolojik olarak büyük çöküntüler yaşaması olağandır. Kişinin dış görünüşünü tamamen değiştiren dökülme nedeniyle çok sayıda kişi farklı tedavi yöntemlerine başvurmak zorunda kalmıştır. Ülkemizde daha çok ilaçlarla tedavi edilmeye çalışılan saç dökülmesi sorunu, hiçbir şekilde ilaçlar tarafından tedavi edilememektedir. Dökülecek bir saç ilaçlar sayesinde yenilenebilir, kökleri sağlam hale gelebilir fakat dökülmesi engellenemez. Bu nedenle kesin tedavi yöntemi saç ekimidir. Saç ekimi için de ülkemizde genellikle iki yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden bir tanesi FUE tekniği, bir diğeri ise FUT tekniğidir.

FUT tekniğiyle saç ekimi nasıl yapılır?

FUT yöntemi klasik şekilde uygulanan ve tam anlamıyla cerrahi operasyon işlemi olarak görebileceğimiz yöntemdir. Bu teknik sağ ve sol kulak bölgesindeki saçların cerrahi operasyonla tek tek alınıp, dökülmenin yaşandığı bölgeye ekilmesi işlemidir. Bu işlem sırasında cerrahın el becerisi iyi olmalıdır ve diğer yönteme göre daha zorlu bir ekim işlemidir. İki kulak arasındaki bölgeden alınan ince deri sayesinde dökülme olan bölgedeki deriye yerleştirilme işlemi diyebileceğimiz bu yöntem, zor bir işlem olmasının yanı sıra, iyileşme süreci de oldukça uzun süren yöntemlerin başında gelmektedir. Ayrıca tedavinin yapıldığı bölgede hissizleşme meydana geldiği için diğer tekniğe göre eksi yönde birçok noktası bulunmaktadır.

FUE tekniğiyle saç ekimi nasıl yapılır?

İlerleyen teknoloji ve tıp dünyasının kendisini sürekli yenilemesiyle birlikte gelişen ve birçok saç dökülmesi yaşayan hastalarda çok güzel bir şekilde kullanılan bu teknik temel olarak FUE adı verilen ve ucunda özel iğneler bulunan cihaz sayesinde iki kulak arasından veya enseden alınan saç köklerinin açılmanın olduğu bölgeye nakledilmesi işlemi olarak anlatılabilir. Bu teknik cihaz yardımıyla yapıldığı ve iğne uçlarının oldukça ince olmasından dolayı hiçbir şekilde iz bırakmayan ve iyileşme sürecinin bir hafta kadar sürdüğü tedavi tekniğidir. Bu teknik oldukça güvenli olmasının yanı sıra, günümüzde çokça kullanılan tekniklerin başında gelmektedir. Bunun nedeni ise klasik teknikten oldukça büyük avantajları olmasıdır.

FUT ve FUE teknikleri arasındaki farklar nelerdir?

Saç dökülmesi sorunu yaşayan kişilerin araştırma sırasında en çok merak ettiği farklar da bu iki yöntem arasında ne gibi değişiklikler olduğudur. Öncelikle FUT yöntemi tamamen cerrahi bir operasyondur ve bu teknik nedeniyle saç derisinin kesilmesi sonrasında deride iz kalması mümkündür. FUE yönteminde ise böyle bir sorunla karşılaşma şansı bulunmamaktadır. Bunun yanında FUT yöntemi sırasında saçlar ayrıştırılırken bir takım kayıplar yaşanmakta ve bazı saçlar kullanılamaz hale gelmektedir. Fakat FUE yönteminde alınan bütün greftler kullanılmakta ve çok kolay bir şekilde dökülmenin yaşandığı bölgeye nakledilmektedir. Bir diğer fark olarak da anestezi konusunda ortaya çıkmaktadır.

Saç dökülmesi sorununda kesin tedavi yöntemi nedir?

Bu iki yöntemi açıkladıktan sonra, genellikle yanlış bilinen tedavi yöntemlerini de açıklamak gerekmektedir. Günümüzde birçok doktor genç yaşta saç dökülmesi sorunu yaşayan kişilere saç köklerini güçlendiren ve deriyi rahatlatan şampuanlar ve serumlar vermektedir. Yani hiçbir doktor için ilk etapta saç ekimi tercih sebebi değildir. Tıp ahlakı gereği hastanın ilk olarak ilaç tedavileriyle belirli bir noktaya gelmeleri beklenir. Hiçbir şekilde düzelme, net bir yavaşlama olmadığı takdirde ise saç ekimi tedavisi uygulanmaktadır. İnternette, televizyonda görülen birçok saç dökülmesi ilaçları ise kesin çözüm değildir. Saç dökülmesi sorununda kesin çözüm saç ekimidir ve saç ekimi yapıldıktan sonra ekilen saçın bir daha dökülme şansı bulunmamaktadır. Tabii bu durum da kadınlar ve erkekler açısından farklılık göstermektedir.

Saç ekimi teknikleriyle tek seansta ekim işlemi tamamlanır mı?

FUE ve FUT teknikleriyle yapılacak olan saç ekimi işlemleri genellikle seanslar halinde yapılmaktadır. Saç dökülmesinin yaşandığı bölgenin yoğunluğu ve genişliği seans sayısını da değiştirmektedir. Duruma göre bazı hastalarda bir iki seansta ekim işlemi tamamlanırken, bazı durumlarda da seans sayıları artmaktadır. Bunun nedeni anlaşılacağı üzere bölgenin genişliğinin ne derece fazla olduğudur. Ayrıca yapılacak testler, tetkikler sonrasında da net olarak uzman doktor tarafından tedavi takvimi oluşturulacaktır. Bu sayede daha başarılı sonuçların alınması mümkün olduğu gibi, başarılı bir operasyon sonrasında düzelecek olan psikoloji ve öz güven göz önüne alınmalıdır.

Saç ekiminde hangi tekniği kullanacağıma ben karar verebilir miyim?

Saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği noktaların başında da bu soru gelmektedir. Detaylı araştırma ve bilgi alan kişilere aktarıldığı gibi, uygulanacak teknik gerekli testler ve tetkikler sonunda uzman doktor tarafından belirlenmektedir. Bunun nedeni olarak bazı kişilerin vücut direncinin uygun olmaması, saç derisinin uygun olmaması, greft alınacak bölgedeki saçların çok sık olması gibi nedenler olarak gösterilebilir. Bu gibi durumlar tamamen alanında uzman ve tecrübeli doktor tarafından test edilmekte ve araştırılmakta olup, kişiye en uygun gelen tedavi yöntemi seçilmektedir. Fakat genellikle çoğu kişide FUE tekniğinin uygulanmasına karşı sıkıntılı noktalar bulunmamaktadır.

Saç ekimi teknikleri nasıl bir ortamda yapılmalıdır?

En önemli noktaların başında da saç ekimi işleminin yapılacağı yerin oldukça hijyenik, steril şartları sağlamasıdır. Hijyenik olmayan ve içerisinde toz bulunan kliniklerde saç ekimi işlemi yaptırmak tehlikeli olabilmektedir. Yapılan işlem oldukça ciddi cerrahi bir operasyondur ve tamamen cerrahi operasyonlara uygun ortamlarda yapılmalıdır. Bu nedenle saç ekimi tekniğinden daha çok, ekim işleminin yapılacağı yerin şartlarının iyi olması, temiz ve tecrübeli bir kadro tarafından yönetilmesi gerekmektedir. Çünkü saç ekimi işlemi sıradan bir estetik operasyon değildir ve başarısız bir işlem sonrasında oluşacak psikolojinin düzelmesi oldukça büyük zaman alacaktır. Bu nedenle saç ekimi araştırmaları yaparken, işlemin nasıl bir ortamda yapılacağı da araştırılması gereken en önemli konuların başında gelmektedir.

Saç ekimi tekniklerinin risk oranı nedir?

Anlattığımız üzere iki adet saç ekimi tekniği ülkemizde yaygın biçimde kullanılmaktadır. Bu iki teknikten son zamanlarda en çok tercih edileni FUE tekniği olarak karşımıza çıkmaktadır. Esas anlamda her iki tekniğin de çok fazla riski bulunmamaktadır. Fakat her cerrahi işlemde olduğu gibi, ufak da olsa riskler vardır. Bu riskler operasyon öncesi alınmaması gereken ilaçların alınmasıyla alakalı olabildiği gibi, operasyon sırasında vücudun ufak da olsa hissedilen acıyı kaldıramaması gibi durumlarla da ortaya çıkabilir. Temel olarak her iki teknikte de çok büyük riskler bulunmadığı gibi, bütün tıbbi kontroller yapılarak girilen operasyonlardan çok sağlıklı bir şekilde çıkmanız mümkündür.

FUT ve FUE tekniğiyle yapılan saç ekiminde ne kadar acı çekerim?

Saç ekimi teknolojisinin gelişmesiyle birlikte başarılı sonuçlar elde edilmesinin yanı sıra, operasyon sırasında ve sonrasında yaşanacak acı derecesi de en alt noktalara indirilmiştir. Her iki teknikte de fazla acı çekilmemektedir fakat teknolojik olarak bir tık ötede bulunan FUE yöntemi sayesinde sadece ense kısmına yapılacak olan lokal anestezi küçük de olsa acı hissettir. Fakat bu acı çok kısa sürede geçecek ve saç ekimi işlemine geçilecektir. Ortalama olarak üç dört saat süren seans sırasında da kitap okuma şansınız bile olmaktadır. Bu da tekniklerin ne derece geliştiğinin ve hastaya acı vermediğinin kanıtı olarak karşımıza çıkmaktadır. FUT yönteminde ise kesikler olacağı için acı oranı biraz daha fazladır. Operasyon sonrasında birkaç gün ağrı hissedilse de, verilecek olan ilaçlar sayesinde bu ağrılar da hissedilmeyecektir.

FUE tekniğiyle yapılan saç ekimi işlemi ne kadar başarılı olur?

Son olarak teknolojik olarak gelişen tıp dünyasının son saç ekimi tekniği olan FUE tekniğiyle yapılan ekim işleminin ne derece başarılı sonuçlar verdiği konusuna değinmek gerekmektedir. Günümüzde alanında tecrübeli ve uzman doktorların gözetiminde yapılacak olan operasyonlar, FUE cihazı sayesinde daha kolay bir biçim almıştır. Bu cihaz sayesinde greftler çok ince uçlu iğnelerle alınmakta ve yine aynı cihaz tarafından açıklık olan bölgeye nakledilmektedir. Bu sayede hiçbir şekilde acı hissi oluşmamaktadır. Kesik olmadığı için de iz kalma şansı bulunmamaktadır. Sonuç olarak bir milimetreden daha ince uçlarla yapılan ekim işlemi sonrasında iz kalma şansı yoktur. Operasyonun başarısı ise tamamen doktorunuzun ve işlemin yapılacağı kliniğin tecrübesine, uzmanlığına göre değişmektedir. Alanında uzman bir doktor sayesinde çok başarılı bir saç ekimi operasyonu geçirebilir, operasyon sonrasında psikolojiniz gayet iyi durumda olacağından hayata yeniden farklı bir açıdan bakabilirsiniz.
Ara
Cevapla
#2
Saç ekimi konusunda en etkili yöntemdir. Tavsiye ederim hem doğal hemde sağlam bir yöntem.
Ara
Cevapla
#3
Ankarada bu teknikle ektiren var mı
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi